Podział wyposarzenia wnętrz

Podział wyposarzenia wnętrz

Podział wyposarzenia wnętrz

Możliwość komentowania Podział wyposarzenia wnętrz została wyłączona

Jakie są typy mebli?

Meble są to wytwory praktyczne będące wykorzystywane do urządzenia pomieszczeń mieszkalnych i publicznych. Sporządzane są najczęściej z drewna, metalu, wyrobów syntetycznych, głazów itp. W odróżnieniu od regularnych fragmentów wyposażenia wnętrz (schody, pokrycia ścian) meble są mobilne. Meble da radę podzielić w zależności od ich formy, dystynkcji, przeznaczenia, narzędzia wykończenia, półproduktów użytych do konstrukcji czy ery w której powstały. Najpopularniejszym rozdziałem jest dzielenie sprzętów ze względu na ich funkcję praktyczną.

Sprzęty do roboty i jedzenia obiadów – na przykład biurko; do spisywania oraz magazynowania – sekretarzyk; do przebywania w pozycji horyzontalnej i odpoczynku – dla przykładu kozetka; do siedzenia – np. krzesło; do kolekcjonowania różnych rzeczy – np. szafa; korygujące oraz dodatkowe – dla przykładu etażerka; wielofunkcyjne – dla przykładu półkotapczan.

Poza rolami użytkowymi sprzęty posiadają ponadto atuty zdobnicze oraz paradne. Niżej prezentujemy najbardziej znane modele mebli.

Komódka – sprzęt skrzyniowy powszechnie w formie szcześciennej kasety położonej na nogach, wykonany z zewnętrznego wieka, boków, tyłu i przegródek umieszczanych od frontu oraz ruchomych w płaszczyźnie horyzontalnej. Komódki są wykorzystywane do magazynowania różnorakich przedmiotów , ubrań i jako płaszczyzna do prezentacji na ich blacie różnorodnych rzeczy. Pierwsze komody w znanej na teraz konstrukcji zaczęły pojawiać się pod koniec 17 wieku podczas władania Ludwika we Francji. Wprowadzenie komód wyparło nieomal zupełnie używania skrzynek. U nas przez długi okres mebel ów zwano praską.

Szafa – mebel o strukturze w formie skrzyni, monolityczny ewentualnie modularny często w formie prostopadłościanu z drzwiami bądź żaluzjami, czasami wyposażony w przegródki u podstawy ewentualnie u sklepienia . W zależności od zadania szafy w środku wyposażone są w półki, stojaki. Szafy konstruuje sie jako sprzęty wolno stojące lub wbudowane w nisze. Ze względu na przeznaczenie powstało sporo rodzajów szaf kuchenne, do biblioteki, odzieżowe i tym podobne.

Kredens – element wykosażenia wnętrza w formie skrzyni o kilku zasadniczych kompozycjach z powodu na ich konstrukcję :
Skrzynia zamykana wiekiem albo drzwiami umieszczona na nóżkach. Skrzynka otwarta z półkami o kilku rzędach. Forma kompromisowa – niekompletnie zakryta skrzynia i zamykana spodem opatrzonym nadstawą. Sprzęt zmontowany z dwóch położonych na sobie szafek z jakich zwierzchnia jest nie zamknięta lub oszklona , a dół zabezpieczy drzwiami. Kredensy służą szczególnie do gromadzenia talerzy, przyrządów kuchennych, drobnej odzieży ewentualnie publikacji. Kredensy pojawiły się w okresie gotyku a szczególnie renesansu, kiedy to zostały jednym z ulubionych sprzętów meblarskich.

Kontakt

Tynki cementowo-wapienne oraz gipsowe. Znajdź nas!

Powstańców Śląskich 122, Wrocław

697 457 221

kontakt@tynki-maszynowe.wroclaw.pl

Back to Top